İSVİÇRE GEZİMİZ


KASIM 2012 İSVİÇRE GEZİMİZ

Hiç de hesapta olmayan bir İsviçre gezisi hem de Kasım ayında…

Aslında hepsi kocamın suçu, beni korkutmasa “gidemeyiz bir yerlere yok olmaz” demeleri olmasa bende böyle panik durumda aman kaçırmayayım diye bilete saldırmayacağım ve sonunda ne yaptın sen Leyla demeyeceğim….

Durum şu ki; aslında 2013 yazı için yine uzun 1 ay sürecek bir tatil planlamıştım, hatta işin en zor yanı olan J kocamı da ikna etmiştim, ama gelin görün ki bir şeyi göz ardı etmişim 2013 yılı SBS (Lise sınavları) sınavı, ne alakanız var demeyin 14 yaşında bir oğlum var ve o bu yıl bu sınava hazırlanıyor.

Tabi  ki ailemiz içinde oldukça önemli bir sınav sadece sınav olsa neyse sonrası geliyor, yok sınav sonuçları, yok tercihler, yok okul araştırmaları, okul kayıtları, yedek durum v.s. anlayacağınız bu durum Haziran Temmuz Ağustos hatta kayıt yüzünden Eylül ayını da iptal ettiğinden öyle 1 aylık falan tatile gidemiyoruz. 1 haftalık tatiller olabilir ama oda ancak yurt içi olur.

Durum böyleyken 2013 yılında yurt dışı gezisi yapamamak içime oturdu. Ama yine de ben hep bakıyorum nereye giderim naparım, o ara bir mail geldi ve Pegasus’un indirimini görüp başladım bilet aramaya ve 24 Kasım 2012 için iki kişi gidiş-dönüş 400 TL ye İstanbul –Zürih bileti gördüm gerçekten çok uygundu, o ara pasaportları düşündüm, pasaportumun süresi Haziran ayında bitiyordu yani bu tatili kurtarıyordu. Alsam mı almasam mı kendimle biraz mücadele ettikten sonra biletleri satın aldım…

Böylelikle İsviçre seyahatimiz başlamış oldu, derken otel bakmaya başladım. İlk olarak Zürih den bakmaya başladım ve o an gördüm ki bu İsviçre bizi bitirir, J okumaya başladıkça araştırdıkça daha çok ürperti geldi içime o an anladım ki bu interrail cilerin hiç birinin uğramadığı tek ülke İsviçre dir.

Demek ki bildikleri bir şeyler varmış; J otel fiyatları inanılmazdı, zaten İsviçre nam yapmış dünyanın en pahalı ülkesi olma yolunda, keza ülkede serbest dolaşım sağlayan tüm şehirlere rahatça gidebileceğiniz bir bilet sistemi var Swiss Pass 1 kişi fiyatı 266 CHF yani 513 TL kişi başı fiyatı, bunu üçle çarpacak olursak, fiyat gerçekten çarpıcı yapıyor… J

Gelelim otel fiyatlarına otellere ilk baktığımda geceliği (2 kişi) 300 TL den aşağı bir yer bulamadım. İki kişi için yine de uygun bir şeyler bulmaya çalıştım ama iş oğlumuzu da yanımıza aldığımızda değişti. Üç kişilik odaların fiyatları birden anormal derecede arttı, bir ara biletleri değiştirmeyi bile düşündüm. Zürih’e inip oradan Almanya ya geçelim diye düşündüm fakat ülkeden ülkeye geçince yine tren fiyatları çok uyguna gelmiyor.

Çare yok İsviçre gezisi öyle ya da böyle yapılacak başladım araştırmaya oteller, şehirler, trenler, biletler tabi her zaman olduğu gibi yalnızım yine her şeyi ben öğrenip kocama bilgi veriyorum… J

Ve uzun uğraşlar sonucu gezi planımızı şekillendirdim, ilk önceleri her şehirde kalırız diyordum ona göre otel bakıyordum sonraları buna gerek olmadığını anladım İsviçre küçük bir ülke dolayısıyla şehirlerin birbirine mesafesi 1-2 saat, bu zaman İstanbul da yaşayan biri için hiçbir şey, dolayısıyla çok fazla otel değiştirmemize gerek yok kanısına vardım ve 2 gün Zürih, 2 gün İnterlaken, 2 gün Luzern de kalma planı yaptım.

İSVİÇRE - 24 Kasım 2012 Cumartesi (ZURİH)

İSVİÇRE - 25 Kasım 2012 Pazar (BERN-BASEL)

İSVİÇRE - 26 Kasım 2012 Pazartesi (ZURİH-INTERLAKEN)

İSVİÇRE - 27 Kasım 2012 Salı (INTERLAKEN)

İSVİÇRE - 28 Kasım 2012 Çarşamba (INTERLAKEN-LUZERN)

İSVİÇRE - 29 Kasım 2012 Perşembe (LUZERN)


30 Kasım 2012 Cuma (DÖNÜŞ)

Kalktık kahvaltı yapıp toparlandık, allahım ne kadar da çok çanta var, herkes alıyor eline bir şeyler kapının önüne çıktığımızda 4 numaralı otobüsün geldiğini görüyorum koşmaya başlıyoruz adamda bekledi sağ olsun,J  5 dakika içinde gardayız.

Luzern de tren peronlarını sabit yapmışlar, dün fark ettim bunu 6 numaradan her saat başı Zürih kalkıyor mesela neyse trenimize biniyor içimizdeki hüzünle Luzern’i yavaş yavaş terk ediyoruz…

Tren direk Zürih Flughafen tren istasyonuna gidiyor. Bizde direk burada inip havaalanı sınırlarında oluyoruz. Burada da gezecek çok mağaza var dolanıyoruz epey sonra acıkıp ilk yemeğim olduğu gibi İsviçre de son yemeğimi de Nordsee de yiyorum.

Her yerde olduğu gibi burada da bir migrosa girip içkilere bakıyoruz. J sonrasında pegasus chenk-in kontuarlarını bulup çantalardan kurtuluyoruz. Uçağa gitmek için baya bir yol kat etmeniz gerektiğini unutmayın. Ve iki buçuk saatlik yoldan sonra Sabiha Gökçen Havaalanın da ve de evimdeyim…
İSVİÇRE GEZİ BÜTÇE DETAYLARI