İnterrail Anketi

Karar verme aşaması ile ilgili söylemek istedikleriniz ve tavsiyeleriniz?
 Benim uzun süredir düşlediğim bir geziydi. Yurt dışına çıkmak, bir kaç ülke gezmek istiyordum. Fakat öyle turla falan değil daha ekonomik daha özgür bir şey olsun istiyordum. İnternette dolaşırken birden trenlegeziyorum.com u buldum ve bir daha da ayrılmadım bu siteden demek böyle bir şey varmış dedim kendi kendime, demek trenle her yere gidebiliyoruz. Tam bir sene hep okudum araştırdım sonra eşime bahsettim durumdan; “olmaz öyle şey” diye karşı çıktı “biz yapamayız” dedi. O zaman fazla uzatmadım konuyu çünkü henüz ekonomik olarak hazır değildik, ama bu senenin başında çok kararlı olduğumu söyledim ve bu yaz gidelim dedim. Fikirlerimi paylaştık araştırmalardan edindiğim bilgileri kendisine anlattım ve de tabi ne kadar istediğimi görünce geri çeviremedi beni ve “peki o zaman yapalım bakalım şu interrail’i” dedi. Ondan sonra kafa kafaya verip ummalı bir çalışma yaptık, ilk olarak haritayı aldık elimize nerelere gidelim nasıl bir güzergah izleyelim…

Interrail için ne kadar bütçe ayırdınız (Tüm harcamalar dahildir, çanta, pasaport, biletler vb.)?
 Tahmini bütçeleri oluşturmaya başladım, bunu ayarlamak biraz zor oluyor tabi ama üç aşağı beş yukarı gitmeden önce harcayacaklarınız belli yurt dışında ki harcamalarda interrail cilerin günlüklerinden baktım otele yemeğe içmeye günlük ne kadar harcarız tahmini bir bütçe oluşturdum…
2 kişi için 8.000 TL ayırdım (hazır para yok tabi)

Interrail hazırlıklarına yola çıkmadan ne kadar önce başladınız?
2011 Haziran ayının ilk haftası pasaport başvurusuna başladık ve ilk adımı atmış olduk.

Kaç litrelik bir çanta aldınız (Daha önceden çantanız varsa onun boyutunu seçiniz)?
 Ben kendime 65 litre, Kocam içinde 75 litrelik bir çanta aldık.

Çantanızı nereden aldınız (Şehir ve bölge belirtmeniz yeterlidir. Eğer isterseniz dükkan adı gibi ayrıntıları da yazabilirsiniz.
 İstanbul Eminönü Mercan yokuşundan aldık.

Çanta için ne kadar para harcadınız?
 İki çanta için 100 TL para ayırmıştım, iki çanta için 120 TL harcadık…

 Vize alırken başınızdan geçenler, yaşadığınız sorunlar ve tavsiyeleriniz?
 Vize alma işleminde herhangi bir sorun yaşamadık, benim daha önceden schengen vizem vardı ondan dolayımı bilmem ama görüşmeye falan gitmedik 15 gün sonra gelin alın pasaportunuzu dediler gitmeden önceki günde telefonumuza mesaj geldi pasaportunuz hazır diye zaten başvuruya ben gitmedim vekalet yazısı var onu imzaladım ve eşim verdi tüm evrakları, evraklar eksiksik olduğu sürece bir sorun yaşanacağını sanmam özellikle banka kayıtları faal olursa sanırım pek sorun yaşanmıyor.

 Sırt çantanıza neler koydunuz, bunları mutlaka yanınıza alın, bunları almayın gerek yok dedikleriniz (Örn, Güneş kremi, tırnak makası, havlu, konserve yiyecek vb.)?
 Konserve falan almaya hiç gerek yok bence uzun bir liste yaptım ve o lazım olur bu lazım olur diye doldurdum çantayı bence o kadar kasmaya gerek yok sonuçta gezmeye gittiğimiz bir yer her istediğimizi bulabiliriz. Ama ben küçük bir ısıtıcı aldım bir de küçük termos bu ikisi benim için olmazsa olmaz oldu elektrikli ısıtıcı ile çay yaptım sabah kahvaltılarında böylelikle çay içmiş olduk markettende aldık ekmek peynir oh ne rahat

25. Hazırlık aşamasında başınızdan geçenler, bunları mutlaka yapın bunları asla yapmayın dedikleriniz ve tavsiyeleriniz?
 Hazırlanırken öncelikle listemizi elimize aldık uzun bir liste yapmıştık zaten çantaları aldıktan sonra listeye göre içlerini doldurmaya başladık doldurdukça ağırlıklar arttı bunu iyi ölçün hatta ben derim ki hazırladığınız sırt çantanızı alın ve otobüse binin inin kadıköye falan gidin bakalım neler olucak ağırlıkları ondan sonra bir daha düşünürsünüz eminim, birde biz sokaklarda yatmayacağımız için uyku tulumu almadık ben gittim pazardan 2 tane polar battaniye aldım 10 TL verdim ve inanın onlar çok işimize yaradı trende ayakta kaldık yere serdik yattık üstümüzü örttük parkta sarıldık uyku tulumu daha detaylı sericen yer bulucan falan bilmiyorum ben polar battaniyemle çok rahat ettim...

Yolculuğunuza nasıl başladınız?
Türkiye den Roma ya uçakla gittik, Pegasus hava yollarını kullandık

Ülkeleri hangi sıra ile gezdiniz (Örn: Hollanda-İtalya-İspanya şeklinde belirtiniz)?
Ülkeler İtalya-Fransa-Belçika-Hollanda-Almanya-(Münih)-Avusturya-Prag-Slovakya-Almanya-(Berlin)

Hangi şehirlerde kaçar gün kaldınız (Önr: Amsterdam 1, Paris 3, Berlin 2 gibi belirtiniz)?
Roma 2, Venedik 1, Floransa 2, Paris 2, Brüksel 1, Brugge 1, Amsterdam 3, Münih 1, Viyana 1, Prag 2, Bratislava 1, Berlin 1

Hangi hostellerde kaldınız, hostel hakkındaki düşünceleriniz ve ne kadar ödediniz.
Baştan belirteyim biz karı-koca gittiğimiz için kalabalık odalarda hiç kalmadık aslında bizim kaldıklarımız genelde Hotel di ve çok rahat ettim, birkaç kişilik odalarda ben kesinlikle kalamazdım bunuda anladım zaten çok yorgun halsiz oluyorsunuz odaya gelip yayılıyorsunuz çantaları ordan oraya savuruyorsun birileri odada olunca nasıl olurdu hiç merak etmiyorum :))
120.00 € AELIUS ROMA INN ROMA (2 gece 2 kişi fiyatı) (Şiddetle tavsiye ediyorum,içinde banyo duş tertemiz ışıl ışıl, buzdolapı, kasa, tv, laptop var kahvaltı var otel konumuda çok iyi)
52.00 € FLORANSA HOTEL ETRUSCA (1 gece 2 kişi fiyatı) (fena değil banyo wc dışarıda, kahvaltı yok ama kadın çok yardımcı oldu, birde konumu da çok iyi diyebilirim)
52.00 € VENEDİK HOTEL ALEX (1 gece 2 kişi fiyatı) (iğrenç, cadı kadının teki işletiyor kötü oda eskimiş herşey, banyo wc dışarıda)
150.00 € PARİS HOTEL DU MIDI PARIS (2 gece 2 kişi fiyatı) (iyiydi bir gece yarısı çaresizdik ve daldık içeri ama Paris için ücret iyi bence, birde otelin konumu süperdi)
39.00 € BRUKSEL IRIS OTEL BRUKSEL (1 gece 2 kişi fiyatı) (Otel iyiydi de, fakat aceleye geldi otel ayarlamamız sadece bu otel in yeri çok uzaktı tüm gezi boyunca bence kalınmaz)
63.00 € BRUGGE HOTEL I CHINEES RESTA BRUGGE (1 gece 2 kişi fiyatı)(Otelin konumu çok iyi kahvaltısı iyi odası tertemiz ama interneti yoktu)
74.63 € AMSTERDAM Hotel Cordial BV AMSTERDAM (1 gece 2 kişi fiyatı) (Otelin yeri süper, odaları çok eski, kahvaltı güzel ama biz oda da kalmayı bir gece daha uzatınca adi herif bizden 95€ istedi bizde mecbur kaldık verdik, yani 1 gece 75€ 2. gece 95€ ya kalmış olduk
168 TL PRAG RESIDENCE VERON PRAHA (1 gece 2 kişi fiyatı, süit oda) (Bunu da Prag da girdik bir internet kafeye oradan ayarladık, yeri iyi kahvaltı iyi otel odası zaten süit şeklindeymiş dibimiz düştü kaldığımız en iyi yer)
35 € BERLİN Hotel Berolina an der Gedächtniskirche (1 gece 2 kişi fiyatı) (Otel konumu süper odası rahat ferah tavsiye ederim, fark ettiyseniz kaldığımız en iyi fiyat zaten)
 Otel durumları bu şekilde 21 günde 13 gün otel kullanmışız…

36. Geziniz boyunca hangi şehirlerde şehir içi ulaşıma para verdiniz nerelerde vermediniz (Kaçak olarak metroya, otobüse bindiğiniz yerleri para vermedim olarak belirtiniz :) )?
İtalya Süper Roma ve Floransa da otobüslere bindik ve hiç para vermedik. Fransa Metroyu kullandık ve bilet aldık ama tek bilet alıp geçerken iki kişi geçilebilir. Brüksel Metro kullandık ve bilet aldık ama burada da 2 kişi tek biletle geçiş yapabilir. Hollanda çok sıkı takip var otobüslere tramvaya binemiyorsunuz biletsiz biz bindik adam ceza yazıcam dedi kaçtık :) Münih de hiç para vermedik tüm gün otobüs kullandık. Viyana deli bir şehir herşey bedava otobüs tren metro bin gitsin bileti okutacağın yer bile yok Bratislava otobüsleri kullandık bilet falan almadık kimsenin bilet attığı yok zaten Berlin almasakta olurdu bence kimse kontrol etmiyor ama kocam rahat edemedi ve tüm gün bileti aldık...

Geziniz boyunca en çok neleri yemeyi tercih ettiniz (Örn: McDonalds, BurgerKing, Pizza, Döner, Sandviç vb. Birden çok yiyecek belirtebilirsiniz)?
Öncelikle Marketler ekmek peynir salam domates ve hazır salataları yedik akşam yemekleri McDonalds ve BurgerKing iyidir bence, döner bir kere yedim çok kötüydü...
  
En çok beğendiğiniz yerler (Ülke, şehir ve mekan belirtebilirsiniz)?
İtalya kesinlik gidilmesi gereken bir yer Roma 2 gün Floransa 1 gün Brugge masal gibi bir yer, Paris güzel ve büyük bir şehir 1 gün yetmez Viyana çok güzelmiş 1 gün gezdim yetmedi, Münih güzel bir şehir Prag güzel ama abartmaya gerek yok diyorum.

Hiç beğenmediğiniz yerler ve nedenleri (Ülke, şehir ve mekan belirtebilirsiniz)?
Venedik abartıyorlar hiç beğenmedim. Amsterdam allak bullak bir şehir hiç beğenmedim ama başka bir turizm var orada Marsilya berbat 2 saat içinde kaçtık Bratislava gidilmesine kesinlikle gerek olmayan bir şehir

Yolculuğunuzu nasıl bitirdiniz?
Berlin den uçakla Türkiye ye döndük

Geziniz sırasında yaşadıklarınız, başınızdan geçenler, mutlaka yapın ve yapmayın dedikleriniz ve diğer tüm söylemek istediklerinizi aşağıdaki kutucuğa yazabilirsiniz..
Bir kere çok planlı gittik geziye heee yaptık ta hepsi tuttumu tabi ki hayır ama önemli değil tutmayacağını buradan giderken de biliyorduk ve ona göre hazırlamıştık kendimizi, söyleyecek yazacak çok şey var ama öncelikle herkese ne yapın edin gidin geziye diyorum. Eşimle beraber bir masalın içindeydik sanki sabah saat 07:00 de İspanyol merdivenlerinde koşturduk, gece saat 23 de Aşk çeşmesine gidiyoruz diye bindik bir otobüse otelimize zor döndük, Floransa da hastanede yattım, Paris te Eyfel kulesine çıkıp deli gibi özgür hissettik kendimizi, Brugge da sakinliğin tadına vardık, orta çağ da olsaydık nasıl oluru düşledik, Amsterdam da sırılsıklam olduk, Münih te müthiş yemyeşil bir parkta yattık sarmaş dolaş, Viyana da donduk bir tişörtü ikimiz giydik aynı anda, Prag da kuleye tırmandık ayaklarımız koptu ama değdi müthişti, Bratislava da trenimizi kaçırdık, Marsilya da son anda yetiştik, Marsilya-Paris treninde 2 saat mahsur kaldık, Roma treninde tripotumuzu kaybettik... Ve şimdi gerçek hayattayız...

Interrail gezinizden ne kadar memnun kaldınız?
Süperdi, beklediğimden de güzel geçti

Bir daha interrail yapmayı düşünür müsünüz?
Kesinlikle ilk fırsatta tekrar gideceğim!

Interrail için toplamda ne kadar masraf yaptınız (Çanta, pasaport, vize, biletler, gezi masrafları vb. dahil. Bu soru başta ayırdığınız bütçe ile harcadığınız para arasındaki farkı belirleme amacıyla sorulmuştur)?
8.197 TL

Interrail'i yeni duymuş olup bu konuda araştırma yapan birine tavsiye eder misiniz?
Kesinlikle evet! Ölmeden önce mutlaka yapın

Bu ankette sorulmamış olan ve eklemek istediklerinizi aşağıdaki kutucuğa yazınız.
İnterrail i hayatıma sokan öyle bir şeyin varlığını bana bildiren trenlegeziyorum.com sitesine teşekkür etmek istiyorum. Oradan edindiğim bilgiler doğrultusunda kendi planımı yaptım ve gezimi tamamladım, şimdilerde yeniden ne zaman giderim onu düşlüyorum...

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder